Dětský folklorní festival vznikl v roce 1994 z iniciativy bývalých členů folklorního souboru Kunovjan se snahou o vytvoření nové tradice prezentace dětského folkloru v regionu s živým folklorním hnutím, jež tvoří souměstí Uherské Hradiště – Kunovice – Staré Město.
Kunovské léto se koná každoročně třetí týden v červnu, vždy týden před našim nejvýznamnějším festivalem MFF Strážnice. Organizátorem je občanské sdružení „Kunovjan“.
Od počátku se festival nezaměřil jen na přehlídku dětských folklorních souborů ze Slovácka, z Moravy, Slezska a Čech, ale po úspěšném prvním regionálním ročníku, kterého se účastnily místní soubory Handrláček I, II, III, Handrlačky a Děcka z Kunovic, Hradišťánek III a IV z Uh. Hradiště, Štěpnička z Veselí nad Moravou, Šohajek z Vlčnova, Valášek ze Zlína a jako hosté Olšinka z Orlové a Jičiňáček z Jíčína, nesl podtitul festival s mezinárodní účast, od roku 2000 je mezinárodním festivalem.
Festival Kunovské léto oslavil v roce 2023 své třicetileté jubileum.
Jak se sluší a patří!
Muzikou a tancem, zejména mezi dětmi a lidmi, kteří jsou naladěni na stejnou notu, s podobnými zájmy a sympatiemi pečovat o současnou podobu projevů dětského folkloru. Budoucnost festivalu je totiž v rukou dnešní generace dětí a mládeže navštěvující dětské soubory a cimbálové muziky, také pedagogů, kteří jim ukazují cesty a vzory… To je nevyčíslitelná hodnota.
Jen zlomek lidí zůstal u festivalu po celých 30 let, někteří už nejsou mezi námi. Na místa některých z nich ale nastoupili jejich pokračovatelé, často děti, vnuci. Je to mimořádný osobní vklad všech, kteří se na obrazu festivalu po celou dobu podíleli, vložili do něj svůj volný čas, znalosti, schopnosti, elán a invence.
Iniciativa setkávání a předávání zkušeností je jeden z hlavních cílů Kunovského léta. Jen díky 30 letům trpělivé dobrovolné práce si vybudovalo přední postavení mezi dětskými festivaly v Evropě, ale i ve světě. Organizace takové aktivity potřebuje každodenní čas, péči a komunikaci. Příprava každého ročníku začíná hned po ukončené toho předešlého. Je to nikdy nekončící proces, je nutné hlídat termíny, granty a hledat podporu k tomu, aby se akce mohla uskutečnit. Pro rok 2024 je připravena zajímavá programová skladba, účinkující, soubory, muziky, interpreti, výrobci, technika, zázemí. Za tím vším jsou pracovití lidé, kteří tuto činnost dělají zodpovědně, obětavě, dobrovolně.
Bilance festivalu Kunovské léto
Za uplynulý čas přilákal festival do našeho regionu více jak 500 dětských a mládežnických souborů z různých koutů naší země, Evropy i světa.
Dalších téměř 400 neprofesionálních i profesionálních souborů a těles.
Každým rokem to je kolem 500 až 800 účinkujících.
Celkově je to skoro 19 000 účinkujících z řad dětí i inspirativních dospělých umělců, kteří ve svých krajinách referují o kultivovanosti našeho kraje, o Kunovicích, o naší kultuře, tradicích, přírodě, o našich dětech i naší společnosti.
Za dobu své existence se ho zúčastnilo nespočet dětských kolektivů z ČR, Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Slovinska, Ruska, Maďarska, Makedonie, Srbska, Arménie, Gruzie, Řecka, Chorvatska, Itálie, Bulharska, Rumunska, Mexika, Turecka, Konga a řada neprofesionálních i profesionálních souborů, muzik a umělců.
Festival získal mezinárodní uznání. Světové valné shromáždění CIOFF přijalo v říjnu roku 2004 jednomyslným rozhodnutím MDFF „Kunovské léto“ mezi členy festivalů CIOFF. Přiznání členství v této organizaci je velkým oceněním odborné, umělecké a organizační úrovně dětského folkorního festivalu „Kunovské léto“ a jeho přínosu k uchování lokálních tradic lidové kultury a k obohacení všech účastníků o poznání tradiční kultury zemí, z nichž přijíždějí na festival zahraniční účastníci. Je to nejen velké ocenění, ale také závazek pro pořadatele udržet jeho vysokou úroveň do budoucnosti.
Skladba festivalu je tvořena společensko-propagační, sociální, reprezentační částí, soutěžemi (v choreografiích, ve zpěvu, v chlapeckém specifickém projevu – ve verbuňku, sportovní vyspělosti a intelektu). Verbíři a talentovaní zpěváci se představují každoročně v těchto pořadech na MFF Strážnice.
V rámci doprovodných aktivit se zaměřuje na popularizaci lidového řemesla a tradiční lidové výroby a představení výjimečných nositelů tradic a jejich pokračovatelů, k čemuž se přihlásilo i město Uherské Hradiště udělováním ceny Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby v rámci sobotního svatojánského jarmarku. Festival provází řada specifických programů – koncerty, komponované programy, soutěže, dílny, sympozia a vlastní výstupy jako je vydávání sborníků, publikací, DVD, videozáznamů, MC a CD.
Pořadatelem a garantem festivalu je vedle Sdružení město Kunovice, spolupořadatelem a podporovatelem je město Uherské Hradiště, město Staré Město, Ministerstvo kultury ČR, Zlínský kraj, nadace a sponzoři.